A Hanna-Barbera Productions, Inc. (más néven Hanna-Barbera Cartoons, Inc., és Hanna-Barbera Enterprises, Inc.), volt amerikai rajzfilm stúdió, mely a 20. század második felében uralta az észak-amerikai animációsfilm-piacot. A céget az MGM animációs rendezői, William Hanna és Joseph Barbera alapították. A filmstúdió több sikeres rajzfilmet is készített: Foxi Maxi, Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki, Turpi úrfi, Atom Anti,
A Jetson család, Jonny Quest, Scooby-Doo, Hupikék törpikék, Magilla Gorilla és Slapaj.
Kezdetek:
1939-ben a Metro-Goldwyn-Mayer rajzfilmstúdiójában az új-mexikói William Hanna és a New York-ban született Joseph Barbera létrehozta, a Tom és Jerry legelső részét (Elbocsátás), mellyel hatalmas sikert arattak.
A sorozat hét része Oscar-díjat nyert.
1943: Jerry, a jó hazafi (The Yankee Doodle Mouse)
1944: Egerész ötperc (Mouse Trouble)
1945: Csendet kérünk! (Quiet Please!)
1946: Zongorakoncert (The Cat Concerto)
1948: A kis árva (The Little Orphan)
1951: A két muskétás (The Two Mousekeeters)
1952: A bécsi egér (Johann Mouse)
1944-ben Hanna, Barbera és az MGM egyik film rendezője, George Sidney megalapította a H-B Enterprises, Inc.-t, közben ők továbbra is dolgoztak az MGM-nél. 1957-ben az MGM animációs stúdiója bezárt, ezért a további meséket a Columbia Pictures stúdiójában forgatták. A Hanna–Barberának 1963-ig nem volt saját animációs stúdiója, majd 1963-ban Kaliforniában megépült a HB központja.
Az első nagy sikere a HB-nak a Foxi Maxi volt, mellyel 1960-ban Emmy-díjat nyert.
1980-ban a konkurens stúdiók, a Filmation és a Rankin/Bass több sikeres rajzfilmet is legyártott, miközben visszaesett. A Hanna-Barbera, hogy versenyképes maradjon, rajzfilmjeit már digitális tintával készítette és több sikeres mesét is létrehozott.
1991-ben a Turner Broadcasting System felvásárolta az animációs stúdiót. 1992-ben a HB stúdióját HB Productions Company-ra nevezték át, majd egy évvel később Hanna-Barbera Cartoons, Inc.-re. Ebben az évben indult a Cartoon Network, amely a Hanna-Barbera-rajzfilmek ismétléseivel kezdett sugározni. 1998-ban a HB stúdiója bezárt és a Warner Bros.-hoz került. 2001. március 22-én, mikor William Hanna meghalt torokrákban, egy korszak ért véget: a Hanna-Barbera stúdió egyesült a Warner Bros.-szal és a Cartoon Network-höz kapcsolódó rajzfilmek a Cartoon Network Studios-ban készültek a továbbiakban. Joseph Barbera azonban 2006-ban újraalapította a céget a Warner Bros. Animation leányvállalata lett a H-B. Craig McCarken és Rob Renzetti lettek az új igazgatók, de új rajzfilmeket már nem gyárt a stúdió, csak a klasszikus rajzfilmeket, mint például Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki, a Jetson család vagy a még mai napig óriási sikerrel futó Scooby-Doo új évadjait készítik.
Mozifilmek
1994-ben bemutatott Flintstone család, amely a Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki című rajzfilmsorozat alapján készült. folytatása viszont a 2000-ben bemutatott Flintsone család 2 - Viva rock Vegas, de leginkább az előzménye,ugyanis a film Frédi és Vilma megismerkedésének körülményességeit tárja elénk.
A mozikban bemutatásra kerülő Scooby-Doo – A nagy csapat című élőszereplős filmet a Warner Bros. készítette és 2002. július 12-én mozipremierrel adta ki. A film rendezője Raja Gosnell volt, a főbb szerepekben pedig Freddie Prinze Jr.-t, mint Fred, Sarah Michelle Gellart, mint Diána, Matthew Lillardot, mint Bozontot és Linda Cardellinit, mint Vilmát lehetett látni. Scooby-Doo-t CGI-animációként lehetett a képernyőn, illetve mozivásznon látni, magyar hangja a filmben Vass Gábor volt. Folytatása, a Scooby-Doo 2. – Szörnyek póráz nélkül 2004 márciusában készült el ugyanazzal a rendezővel és szereplőgárdával. A magyar változatban a magyar hangok maradtak a megszokottak, egyedül Fred hangja lett Markovics Tamás Bódy Gergely helyett. A Scooby-Doo! Az első rejtély 2009-ben kiadott TV film, amelyet a Cartoon Network készített. A már létező két élőszereplős filmnek semmi köze ehhez a munkához. Ezt egy afféle nulladik résznek tervezték. A siker hatalmas lett. Az első két rész közepes sikerrel végzett a vásznakon. Ezek után érdekes, hogy az alacsony költségvetés, a kezdő színészek és a csak DVD kiadás meghozta azt amit az első két rész nem. A Scooby-Doo és a tavi szörny átka című tévéfilmet 2010. október 16-án a Cartoon Network mutatta be. Scobby Doo-t még bábfilmben is feldolgozták, amit a Scobby Doo a kölyökkutya című rajzfilmsorozat alapjából került tévéfilm változatban. 2016-ban a Warner Bros. bejelentette a Scooby cimű animációs filmet! A film eredetileg 2018 szeptemberében jelentette volna meg, de később 2020 Május tolódott el a mozikban.
A 2010-es Maci Laci című film amelyben valós és számítógéppel animált díszletek, élő és számítógéppel animált szereplők közösen szerepelnek, úgy mint az élőszereplős Scooby Doo.
Hong Kong Phooey c. film ötlete 2009-ben született meg, majd 2012 decemberében hozták nyilvánosságra az első előzetest, melyben kiderül, hogy a főszereplő CGI-animációval kerül majd a filmvászonra, valamint Eddie Murphy hangjával. A premier dátumát a Warner Bros. 2014-re tűzte ki, ám pénzhiány miatt nem került a mozikban.
A Hanna-Barbera Productions, Inc. (más néven Hanna-Barbera Cartoons, Inc., és Hanna-Barbera Enterprises, Inc.), volt amerikai rajzfilm stúdió, mely a 20. század második felében uralta az észak-amerikai animációsfilm-piacot. A céget az MGM animációs rendezői, William Hanna és Joseph Barbera alapították. A filmstúdió több sikeres rajzfilmet is készített: Foxi Maxi, Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki, Turpi úrfi, Atom Anti,
A Jetson család, Jonny Quest, Scooby-Doo, Hupikék törpikék, Magilla Gorilla és Slapaj.