1977-től 1984-ig futott magyar televíziós bábfilmsorozat, amely a Magyar Televízióban készült 1976-tól 1984-ig. A sorozat kesztyűs bábtechnikával készült, nemzetközileg is sikert aratott bábmusical, Az 1. rész 1977 karácsonyán került első ízben, mely 1 órás pilot , majd az 1980-as évek 1. felében még 8 epizód készült.
Cselekmény:
Süsü, a sárkány igencsak eltér szokványos társaitól, hiszen csak egy feje van. A többi társával ellentétben nem várakat ostromol, hogy a vár bevétele után királylányokat raboljon magának. Inkább lepkéket kerget, és arról ábrándozik, milyen jó volna rózsabimbónak lenni, mert úgy legalább rászállnának a gyönyörűségesebbnél gyönyörűbb pillangók. Szelídségével belopja magát az emberek szívébe. Apja és testvérei kitagadják az egyfejű jóságos Süsüt, aki vándorlása során találkozik Kóbor királyfival, aki megsajnálja és hazaviszi. Először Süsü idegenforgalmi szenzációként szerepel, s megtanul "rettentően" viselkedni. Azután, mint kőtörő lelkesen cipeli az ország hegyeit. Ha kell, megvédi a várost Torzonborz király ármánykodásaitól. De nem csak hős várvédő. Ha sors úgy hozza, gyengéd lelkű szerelmes sárkányfi, aki képes bármire, hogy meghódíthassa leendő arája, Süsela kezeit.
Süsü történetét Miroslav Nastosijevic szerb szerző (fordította: Fehér Ferenc) rádiójátékából ismerte meg a dramaturg, Takács Vera, és első hallásra beleszeretett. Sikerült a Magyar Televízió gyermekműsorok készítésével megbízott főszerkesztőségén elérni, hogy bevegyék a tervekbe, hogy Süsü történetéből zenés bábjáték készüljön. Csukás István kapta meg a feladatot, hogy megírja a forgatókönyvet. A munkába bekapcsolódott a rendező Szabó Attila és a bábtervező Lévai Sándor is.
A Dramaturgiai Tanács 1974. november 22-én fogadta el Süsü, a sárkány történetének forgatókönyvét. Az első Süsü a Filmgyár műtermeiben készült, a folytatások már a Magyar Televízió belső gyártásában. Ez annak is köszönhető, hogy a díszletműhely részlegeként szakembereket felvonultató bábműhely jött létre, Zsengellér Miklós vezetésével.
A Süsü bábjait és makettjeit, kellékeit Kemény Henrik, Rieger Rudolf, Maly Róbert, Salgó Rózsa, Szabó Emőke, Pregardt Oszkár és Fekete Árpád készítette munkatársaik közreműködésével.
https://www.youtube.com/watch?v=jJl_YJRwv04&ab_channel=AndrasSalamon
https://jozsefvaros.hu/hir/5598/kiallitas-nyilt-a-40-eves-susu-tiszteletere
Rendezte: Szabó Attila
Írta: Csukás István
Zenéjét szerezte: Bergendy István
Zenei rendező: Victor Máté, Oroszlán Gábor
Dramaturg: Takács Vera
Eredeti ötlet: Miroslav Nastosijevic
Báb- és díszlettervező: Lévai Sándor
Bábkészítő: Salgó Rózsa, Szabó Emőke
Bábmechanikus: Rieger Rudolf, Kemény Henrik, Ifj. Palkó József
Évadok: 1
Epizódok: 9
Részenkénti játékidő: 53 perc (1. rész)
30 perc (2–9. rész)
Stúdió: Filmgyár műterem (1.rész)
Magyar Televzió (2-9 rész)
Gyártó: Magyar Televizíó
Ország: Magyarország
„…egy szakmai megfigyelés: gondoljanak arra hogy emlékeznek-e a paravánízű beállításokra? Hatvan percig úgy nézzük, mintha nem is paravánnal játszanák, hanem valóságos környezetben. Ez pedig olyan lelemény a rendező, díszlettervező, operatőr részéről, ami nagyon ritkán fordul elő ilyen bábokkal eljátszani a dolgot paraván előtt, mintha csaknem rajzfilmet látna az ember. Ez egyszerűen formai rátalálás„
Sándor György