Animatoon

Maja a méhecske (Die Biene Maja - japán címe: Mitsubachi Māya no bōken)

2020. május 23. - Anita cicus

A Maja, a méhecske német könyv, képregény és rajzfilmsorozat, melyet Waldemar Bonsels hozott létre 1912-ben. A sorozatot számos ország nyelvére fordították le.
1975-től 1980-ig sugárzott és számos országban, köztük Magyarországon is vetített és megjelent japán animesorozat, amely a német Waldemar Bonsels Maja, a méhecske című történetét dolgozza fel. Az eredeti könyv 1912-ben jelent meg és népszerűsége immár több, mint száz év távlatából is töretlen. Készült belőle élőszereplős filmtől kezdve Nintendo játékig minden.

A sorozatot a Zuiyo Enterprise (ma: Nippon Animation) készítette Japánban. 52 epizódot tartalmaz, eredetileg 1975-1976-ban sugározták a TV Asahi csatornán.1979-ben egy második 52 részes sorozat is készült Mitsubachi Māya no bōken címmel a Wako Productions és az Apollo Film Wien gyártásában. A premierje a német ZDF csatornán volt 1979 szeptembere és 1980 szeptembere között. Ez a sorozat elődjével ellentétben már nem volt annyira sikeres, Japánban csak 1982 októbere és 1983 szeptembere között mutatták be a TV Osakán.

A Maja, a méhecskét Magyarországon először a Magyar televízió 2-es vetítette, 1992-ben az 1., 1993-ban a 2. évadot. Az 1. évadot 2002-ben a Viasat 3 is leadta, új magyar szinkronnal. 2013-ban az 1. évadot az M2 is levetítette az eredeti szinkronnal. A teljes két évadot 2017-ben a Kiwi TV tűzte műsorra az eredeti magyar szinkronnal.

Cselekmény:

A régi várkert melletti óriási fenyőfa tövében álló méhkaptárban nagy a méhecskék felbolydulása. Új jövevények érkeznek pillanatokon belül. Az újszülött méhecskék, a lépecskékből egyenként bújnak elő. A virágzó rétre mennek nektárt gyűjteni, tavasszal csoportosan özönlenek. Az egyik apró méhecske később bújt ki mint a többiek. Úgy látszott számukra, ha egy kicsit nem nógatják, hogy még átalussza az egész nyarat. A kis lusta méhecskét Majának hívják. Maja is rászánta magát arra, hogy elkezdje az izgalmas világnézést, amely az élet. Máris rá döbben, hogy mennyi veszély fenyegeti a méheket. Hamar megtanulja, hogy a problémákkal szemben csak is együtt, közös erővel szállhatnak szembe. Csodálkozva nézte, hogy a nagy hőségben szárnycsapásokkal hűtik nagyobb méhecsketársai a kaptárt. Kassandra a méhecskék tanítónője, akitől megtudja, hogy a kaptáron túl nagy veszedelmek lesnek rá. Mint például a vihar, vagy a madarak. De megtudja azt is, hogy a legfinomabb nektárt, milyen virágok rejtik. Majának azonban, amikor repülni tanul az első órák számára a legizgalmasabbnak. Majd egyedül megy el a méhkaptárból és barátaival Vilivel és Flippel nagy világ körüli utat tesz be és mire haza ér megvédi otthonát a lódarazsak támadásától is.

Könyv és sorozat között:

Waldemar Bonsels eredeti műve egy nagyjából 200 oldalas könyv. A történet középpontjában Maja és társai állnak, az egyes kalandok Maja fejlődését szolgálják. A televíziós sorozatban a kalandok fontossága még jelentősebb.Az eredeti, 1912-es könyv egy politikai üzenetet tartalmazó mese volt, mint Jean de La Fontaine vagy Ivan Krylov művei. A mese a német nemzetiséget dicséri, Maja az ideális állampolgárt testesíti meg, míg kaptára a jól szervezett katonai társadalmat. Emellett a nacionalizmus, rasszizmus és militarizmus elemei is megtalálhatók a műben. Maja két alkalommal dühödik fel nagyon: először, amikor Flip, a szöcske nem tudja megkülönböztetni a méheket a darazsaktól. Maja mérges szóáradata közben elhangzik, amint a darazsakat „banditák használhatatlan seregének” titulálja, akiknek „se otthonuk, se hitük”. Másodszor pedig, amikor egy légy idiótának nevezi Maját, mire Maja megfenyegeti őt, hogy megtanítja „tisztelni a méheket” és fullánkjával fenyegeti azt. Ez azt mutatja, hogy a tisztelet erőszakon alapszik.Az összetartás szintén alaptémája a történetnek. Maja függetlenségről alkotott véleménye és kaptárának elhagyása szégyenletes, de jóváteszi ezt, amikor a lódarazsak támadásáról figyelmezteti népét. Ennek a hűségnek a megnyilvánulása visszaállítja a nemzetségén belüli pozícióját. Az ellenség támadás során a méhek harca és néhányuk hősi halála dicső tett, gyakran katonai felhanggal.

Rendező: Hiroshi Saito, Mitsuo Kaminashi, Seiji Endō
Író: Sassa Hikaru
Részek: 52
Studió: Nippon Animation
Televízió: Tv  Asashi, Tv Tokyo

A bejegyzés trackback címe:

https://animatoon.blog.hu/api/trackback/id/tr10015713426

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása